Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskuze o opravách kytar je přesunuta na prusakinstruments.webnode.cz
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky kytary vlastní výroby

Komentáře

Přehled komentářů

g struna neladi na 1 prazci

(mariopp@pobox.sk, 21. 7. 2014 22:35)

g struna neladi na 1 prazci je az 20 centov vyssie ako orech upravit ??
zbrusit alebo posunut viac k druhemu prazcu ...myslim ze je ,,malo vzdialeny od druheho prazca ..cize zbrysit orec a oddialit od 2 prazca aspon 0.5 az 1 mm

dakujem za radu ... mariopp@pobox.sk

Re: g struna neladi na 1 prazci

(autor, 21. 7. 2014 23:11)

omlouvám se ale asi vám nebudu moci pomoct, z toho co jste mne zdělil v podstatě nevím téměř nic o nástroji, kde je problém a problém s lazením mívá více příčin. A nemyslím že hlavní problém by byl v ořechu např. kompenzace na sedlovém pražci, neboli kosti v kobylce je velice pravděpodobnější. Přesto 20 centů je dost, doporučuji navštívit kytaráře.

Hmatník

(Lubo, 19. 4. 2014 10:23)

Dobrý den. Dostala se ke mně 12-ti strunná kytara Yamaha FG 260. Na svůj věk ( 40 let ) je v pěkném stavu. Odstrojil jsem ji abych ji vyčistil a zjistil jsem že potřebuje vyměnit několik pražců. Při té příležitosti bude potřeba zbrousit hmatník. Tady začíná můj problém.
Je nějaká metoda jak změřit rádius hmatníku bez toho aby jsem musel koupit měrku rádiusu hmatníků? Dát 560 Kč za jedno použití se mi nechce. Na netu jsem nenašel jaký rádius by tam měl být... Na hosco.cz mají několik typů bloků pro broušení, ale nevím který by tam seděl...
Děkuji.

Re: Hmatník

(autor, 20. 4. 2014 21:28)

Já osobně si vyrábím brusné bloky sám ze dřeva které vylepím brusným papírem, za druhé mám vybroušené cidliny do rádiusů, které používám pro větší úběr a po té doladím brusným blokem nevydím důvod řešit měrku, je přeci důležité zachovat originální rádius, snadno si ji i vyrobíte podle stávajícího hmatníku především je důležité aby jste podélně brousil souměrně a co nejvíc do roviny.

Re: Re: Hmatník

(Lubo, 23. 4. 2014 17:13)

Děkuji za odpověď. Dnes jsem se byl pro zajímavost zeptat v servisu Kytary.cz kolik by to stálo a jestli to dělají. Tam mi řekli, že hmatník vůbec nebrousí, že tam do těch prodřených míst vlepují kousky stejného dřeva. Prý aby se neoslaboval hmatník. Na netu jsem čet,l že se to lepení moc nedoporučuje. Já bych ten hmatník zbrousil cca o 0,75 mm. To myslím že ho moc neoslabí... Co si myslíte o tom lepení? Děkuji.

Re: Re: Re: Hmatník

(autor, 23. 4. 2014 21:19)

lepení je podle mne krajní řešení, za prvé je to dost špatně proveditelné, např. u ebenu jsme jednou použil směs epoxidu a a ebenového prachu z broušení jenže to se jednalo o 1,5mm poškození hmatníku a na konkrétní přání majitele neměnit hmatník, afunguje to dodnes skvěle a není to skoro poznat u poškození do 1 mm, dle mne lze zbroušení akceptovat, a že hmatník nebrousí je tedy dost zvláštní názor, znám se s dosti kytaráři s letitou praxí a každý hmatníky brousí, např. při výměně pražců je to téměř pokaždé nutnost dřevou je rozměrově nestabilní materiál ve všech směrech objemu ai hmatík je popár letech lehounce hrbatý (záleží na kvalitě a druhu použitého dřeva) a po aplikaci pražců se i pražce rovnají a upravují nikdy nenaklepete pražce dokonale to je prostě nemožné, nejedenkrát u mne byla kytara která po výměně pražců prostě v některých polohách drnčela nebo hůře neladila jen proto že kytarář tam nabouchal pražce za půl hodiny bez kontroly rovnosti popř. srovnání. Zbroušení o 0,75mm krk natolik neoslabíte aby se poškodil i když při jejím věku nepředpokládám že má aktivní výztuhu krku na druhou stranu další broušení již nedoporučuji, pokud by jste se měl eminentní zájem mohu opravu provést.

Re: Re: Re: Re: Hmatník

(Lubo, 26. 5. 2014 21:04)

Zdravím. Tak jsem si dnes vyzvedl kytaru ze servisu kytary.cz. Nakonec ten prodřený hmatník opravili směsí epoxidu a pilin. Není to vůbec poznat. Pražce vyměnili taky pěkně. Akurát po natažení strun vznikl problém v tom, že jsou struny vysoko nad hmatníkem. Mezi 12 pražcem a strunami je cca 6 mm mezera. Prý je to tím, že je vyboulená deska za kobylkou. Kobylka je tak výš než by měla být. Kobylkový pražec nejde zbrousit, drnčí struny. Dá se to nějak vyřešit? Napadlo mně jedině zbrousit kobylku cca o 2 mm. Je možná taková úprava? Děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Hmatník

(autor, 26. 5. 2014 21:46)

tak to je složité říci, příčina může být i jinde nebo i více příčin najednou, tzn. že je vytažená deska jak vám řekli nebo potřebuje přesadit krk, zhoblovat kobylku většinou lze, musí se pak, ale ještě prohloubit drážka na sedlo, a popřípadě uchycení strun, nevím jak vysoká kobylka je v současnosti takže vám k tomu nemohu říci nic bližšího, nicméně deska za kobylkou by měla být slabě vyboulená ale jak jsem řekl kytaru jsem neviděl nemohu říci více, zkontrolujte průhyb krku když se podíváte po délce hranyhmatníku směrem od hlavy ke kobylce apak ještě z druhé stranyjak moc je krk nakloněn vůči rovině desky a napište

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmatník

(Lubo, 28. 5. 2014 20:15)

Zdravím.Tak jsem dnes tu kytaru různě prohlížel a zjistil jsem že krk je prohnutý ( jakoby do "U"). Náklon krku k vrchní desce je taky dost značný. Podívám se doma na jinou kytaru abych to mohl nějak posoudit. Když jsem kytaru přebíral řekli, že je seřízená. Tak jsem se schválně podíval do papírů a je tam napsáno: celkové seřízení nelze z důvodu nefunkčního truss rodu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmatník

(Lubo, 29. 5. 2014 19:05)

Zdravím. Tak jsem dnes dvanáctku srovnal s akustickou 6 strunkou Yamahou. U 6ky je hmatník s vrchní deskou rovnoběžný. U 12ky není...Je tak odhadem u hlavy asi 0,5 cm z osi. Vyboulení za kobylkou je u 12ky přibližně jednou tak vysoké jako u 6 ky. Ta kobylka je dost našikmo. Proto asi struny v zadním uchycení drnčeli o kobylkový pražec. V servisu to vyřešili tím, že kobylkový pražec podložili, čím ještě struny víc zvedli nad hmatník... Jde nějak měnit osu krku k ose vrchní desky? Abych snížil struny, tak mne jedině napadá možnost zbrousit kobylku našikmo, aby zadní uchycení strun šlo níž o 2-3 mm. Kobylka je v místě zadních děr silná 6mm. Anebo udělat jenom zářez v místě výstupu struny z díry, aby šla pod menším uhlem ke kobylkovému pražci...tak bych ho mohl dát níž, aniž by o něj struny drčeli...???
Děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmatník

(autor, 3. 6. 2014 20:37)

když je deska vytahaná je to zralé na výměnu, jednou jsem rovnal desku výměnou žeber přímo otvorem, obávám se že kytara vám bude špatně ladit, jak jste napsal jediné levné řešení je úprava kobylky

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmatník

(Lubo, 10. 6. 2014 10:11)

Zdravím. Tak musím napsat jak to nakonec dopadlo. Kobylku jsem zbrousil, kobylkový pražec také. Snížil jsem tak struny nad 12 pražcem na 4mm. Dokonce se povedlo rozchodit ( dle mistra kytaráře v servisu na kytary.cz ) nefunkční truss rod. Ještě chci vyměnit nultý pražec (zatím jsem ho v Praze nikde nesehnal), čím ještě doladím výšku strun. Zatím kytara hraje dobře, nerozlaďuje se. Jenom se mi zdálo že má jakoby plechový zvuk. Ale na Youtube jsem si zkouknul videa se stejnou kytarou a příjde mi že ten zvuk je hodně podobný. Má výška nultého pražce nějaký vlyv na zvuk?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmatník

(Lubo, 10. 6. 2014 10:14)

Koukám, že jsem se zmýlil. Myslel jsem výšku kobylkového pražce.

vsazení pražců

(Laďa Kubín, 3. 6. 2014 9:55)

Mám starší šestistrunné banjo, kde vypadly 3 pražce. Tyto jsem si již objednal ve Dvoře Králové. I když jsem četl předchozí příspěvky, není mi jasná tato věc: pražce se vkládájí do hmatníku od strun, nebo v ose drážky/z boku/? Předpokládám, že postup je následující: vyčištění drážky, vsazení nové pražce na sucho/zkusmo/, poté nanést na pražec lepidlo / mám Titebond/, vložení pražce zpět a následná fixace. Nový pražec by měl být v úrovni těch sousedních.Děkuji.

Re: vsazení pražců

(autor, 3. 6. 2014 20:28)

samozřejmě se naklepávají zhora od strun, lepidlo se nanáší do drážky ne na pražec, po té mokrým hadříkem umejete vytlačené lepidlo, drážku před lepením čistěte opatrně ať ji moc nezvětšíte, pražce nezkoušejte, na pražcovém drátu jsou protiháčky, aby drželi,a ty by mohli při opětovném vyndavání vyštípnout hmatník

Přepražcování

(Yeger, 23. 7. 2013 23:39)

Původně jsem si chtěl opravit klasiku sám, byl jsem přesvědčen abych dal kytaru odborníkovi. Bylo potřeba vyměnit 5 pražců, to udělal, ale pražce jsou očividně jiných rozměrů a nastal problém, drnčení strun, vyřešeno, ale teď mi zase pražce (původní pod novýma) "řežou prsty". Chci se vrátit k původnímu záměru - udělat si vše sám.
Můj dotaz je:
1. Jak správně postupovat při odstranění pražců a opětovném vložení?
2. Jak vybrat speávný pražcový drát?
3. Čím načernit hmatník?
4. Čím kytaru přelakovat?
Děkuji.
P.S. Co si dnes člověk neudělá sám to stojí za H.

Re: Přepražcování

(autor, 28. 7. 2013 22:43)

Asi to nebyl očividně odborník, pokud nelze sehnat pražcový drát stejných rozměrů měním vše komplet což doporučuji bude to i lépe ladit, japonský drát vysoké kvality zakoupíte na www.manahuna.cz, na vyndavání pražců jsou nejlepší speciálně upravené vybroušené kleště, něco jako čelní štípací kleště bez nich to jde težko,samotný proces vyndavání musí být proveden velice precizně, u této kytary předpokládám že je hmatník bukový, po vyndání pražců je třeba překontrolovat rovnost hmatníků popř. srovnat hmatník do roviny, to samé se dělá i po vypražcování musí se zkontrolovat rovnost tzn. výška všech pražců vůči sobě popř lehce dorovnat. všechny tyto procedury jsou složitější a nelze je správně popsat zde na internetu ne youtube lze najít videa kde lze celou proceduru okouknout ale perfektní výsledek bez praxe asi nedokážete, ja osobně taky doporučuji kytaráře ale opravdu odborníka ne každý umí to co tvrdí, na černění hmatníků existují různé postupy nejjednoduší pro vás je namořit a napustit olejem, s lakem bych byl opravdu opatrný.

Re: Re: Přepražcování

(Yeger, 31. 7. 2013 9:14)

Děkuji za odpověď, už jsem našel nějaké další rady, pražce jsem vyndal popsanou metodou. Uvidím jak se mi podaří zvládnout pražce a podle toho se pustím - nepustím do laku.

Re: Re: Přepražcování

(Yeger, 17. 5. 2014 13:01)

V první ředě děkuji za udělené rady. Kytaru mám konečně dnes hotovou i s lakováním (černá). Pražce jsem nakonec podlepil epoxidem a všechnou stáhnul připravenými destičkami, lištičkami, atd., a k mojí spokojenosti jsem nemusel pražce ani brousit (těžko uvěřitelné, ale opravdu sedí. Je to moje prví práce a dnes bych to měl určitě hotový mnohem rychleji. Něco jsem se na ní naučil, hlavně lakování, to mi trvalo "dlouho".
Ještě jednou díky za pomoc.

Re: Re: Re: Přepražcování

(autor, 17. 5. 2014 14:43)

jen pro zvědavost jak jste a čím lakoval